»
دوشنبه 20 آبان 1398 شمسی
Monday 11 November 2019 GMT
دوشنبه 7 تير ما 1593 دیلمی
  منوی اصلی
Skip Navigation Links
درباره ديلمستانExpand درباره ديلمستان
چند رسانه ايExpand چند رسانه اي
زبان Expand زبان
سايت بره سر
الموت من
در سياهكل
منجيل نيوز
لوشان
رودبار آنلاين
شكوفه هاي زيتون
شميران
البرز
سولقان
كن
رودسري ها
طالقان
اشكور
نواي رودبار
 
   شرح مطلب
 منطقه شکار ممنوع رودبار الموت
نشريه ديلمستان , یکشنبه 16 دی 1397 ساعت 15:56

منطقه شکار ممنوع رودبار الموت در موقعيت جغرافيايي N3629 E5030 در استان قزوين واقع است. منطقه رودبار الموت با مساحت 118 هزار هکتار جزو مناطق شکار و تيراندازي ممنوع استان قزوين است. وجود مراتع مناسب، زيستگاه هاي صخره اي و پوشش جنگلي در برخي از نقاط به حضور گونه هاي حيات وحش متنوع در اين منطقه کمک قابل توجهي کرده است. رودبار الموت در منطقه کوهستاني بين استان هاي مازندران، تهران، بخش مرکزي قزوين و رودبار گيلان واقع شده است. رودبار الموت در منطقه کوهستاني بين استان هاي مازندران، تهران، بخش مرکزي قزوين و رودبار گيلان واقع شده است. تبار آنها به مانند مناطق كوهستاني جنوب و شرق گيلان و همچنين كوهستان غرب مازندران و البرز، ديلمي است.


  راه هاي ارتباطي منطقه، جاده آسفالته قزوين- رودبار الموت، جاده خاکي اکبرآباد و جاده بهرام آباد است که عمده ترين تردد از مسير جاده آسفالته قزوين – رودبار الموت صورت مي گيرد. راه هاي ارتباطي منطقه، جاده آسفالته قزوين- رودبار الموت، جاده خاکي اکبرآباد و جاده بهرام آباد است که عمده ترين تردد از مسير جاده آسفالته قزوين – رودبار الموت صورت مي گيرد.


حيات وحش: از گونه هاي حيات وحش شاخص در منطقه رودبار الموت مي توان بز کوهي، خرس قهوه اي، پلنگ، سياه گوش، گرگ، گراز، شغال، روباه، خرگوش و… و از گونه هاي پرندگان به پرندگان شکاري، کبک، کبک دري و… از گونه هاي خزندگان به انواع مارمولک ها، مارها، لاک پشت ها و… از گونه هاي دوزيستان وزع و قورباغه و از گونه هاي ماهيان مي توان ماهي سفيد رودخانه اي، زردپر، قزل آلاو… را نام برد.


منابع آبي: درياچه اوان در فاصله 85 کيلومتري شهر قزوين – معلم کلايه قرار گرفته است و در حلقه چهار روستاي اوان، وربن، زواردشت و زرآباد و 1800 متر ارتفاع از سطح دريا واقع شده است و با چشم انداز مسحور کننده اش گردشگران داخلي و خارجي بسياري را به خود جذب مي کند. آب آن از طريق چشمه هاي کف درياچه و نزولات آسماني تأمين مي شود و از سرريز آب درياچه نيز رود کوچکي تشکيل مي شود که آب مورد استفاده کشاورزان روستاهاي کوشک و آيين است.


حوزه آبخيز اوان بخش کوچکي از حوزه آبخيز بزرگ سد سفيدرود است و از نظر آب و هوايي داراي اقليم کوهستاني است. درياچه اوان عمدتاً به خاطر فعاليت هاي آب و هوايي و خصوصيات زمين شناختي منطقه به وجود آمده است. اين درياچه بر اثر حرکات لغزشي زمين شکل گرفته است. به اين صورت که بخشي از لايه زمين روي يک منطقه رس قرار گرفته است که در هنگام بارندگي هاي متناوب، سنگين شده و موجب لغزش و ايجاد درياچه شده است.


درياچه اوان درياچه کوچکي است که از محيط خارج خود آبي را به طور مستقيم دريافت نمي کند و تنها منبع آن چشمه هاي موجود در کف درياچه است که در زمان مطالعه و بررسي عمق درياچه حداقل 3 چشمه مشاهده شده که علاوه بر آب چشمه ها در فصل زمستان سرريز آبياري باغ هاي کشاورزي اطراف نيز وارد درياچه مي شود که حجم بسيار اندکي را شامل مي شود. در قسمت جنوبي درياچه يک کانال خروجي وجود دارد که در هنگام فصول پرآبي و پرشدن درياچه آب هاي اضافي از اين کانال سرريز کرده و براي استفاده در امر کشاورزي مورد استفاده قرار مي گيرد.


با توجه به گستردگي منطقه رودبار الموت چشمه هاي متعددي در منطقه وجود دارد که برخي از اين چشمه ها داراي خواص معدني نيز هستند. از مهم ترين اين چشمه ها مي توان به چشمه هاي واقع در کوه هاي کوچنان، ارتفاعات خشکه چال، دره برگلو، چشمه کنگرين، گرمارود، آتان و… اشاره کرد و از شاخص ترين رودخانه ها مي توان الموت رود، طالقان رود و شاهرود را نام برد.


در روستاي گرمارود و آتان رود بخش رودبار الموت چشمه هاي آبگرمي است که به همين نام نامگذاري شده است. اين چشمه ها حرارت زيادي ندارند و ظاهراً چشمه هاي آهکي هستند. بسياري از مردم براي شنا به آنجا مي روند ولي در زمستان که هوا سرد است سنگ ها را گرم کرده و در آب مي اندازند تا به شست و شو بپردازند. همچنين در پايين قلعه رودبار الموت در دره برگلو چشمه آبي است که ظاهراً داراي مواد آهني است و چنانچه مي گويند مفيد و سودمند است.


در 7 کيلومتري شمال شرقي بخش معلم کلايه هم چشمه اي به نام کوچنان وجود دارد. چشمه کنگرين از توابع رودبار الموت نيز در 49 کيلومتري غرب معلم کلايه واقع شده و آب اين چشمه پس از جريان رسوب کرده و به شکل سنگ سفيدي در مي آيد.


پوشش گياهي: از عمده جنگل هاي منطقه مي توان به جنگل هاي بيدلان، ارس و زرشک، بالاروچ، جنگل ارس اتان و سفيدر، جنگل هاي کوچنان، يالان اسعدي و سيال چاله کان، جنگل ارس لارک، جنگل نرمه لات، جنگل ارس و پسته وحشي، آمشک و دينه کوه اشاره کرد.


از گونه هاي گياهي اين منطقه نيز مي توان به گونه هايي اشاره کرد چون بومادران، گل گندمي، شنگ آبي، کنگر، پونه، مريم گلي، گوش بره، کاکوتي کوهي، آلاله و… بويژه در فصل بهار که ترکيب و زيبايي خاصي را به همراه دارد و چشم هر بيننده اي را خيره مي کند.


تصاويري از منطقه ديلمي نشين رودبار الموت:


    نظرات   ثبت نظر
نام و نام خانوادگی :   (الزامی) 
پست الکترونیکی :   
وب سایت :   
متن نظر :   
    info@deilamestan.com   
  ديگر مطالب
روستاي زناسوج، رودبار الموت
بانو ام رستم، همسر فخرالدوله ديلمي
تصاوير زيباي پاييزي جاده ديلمان به سياهكل
محصولات باغي رودبار الموت
تلارخانه، محصور در بين درختان جنگل كوهپايه، شهربيجار بلوكات رودبار
امسال، سال نَياور زيتون است
روج گاه
سياه دشت بن خورگام رودبار زيتون
درياچه اُوان رودبار الموت، بخش ديلمي نشين استان قزوين
كليشم كهن، روستايي در قلب ديلمستان بزرگ
بقعه آقا سيد ابراهيم(امامزاده تورار)، يادگار دوره سلجوقيان در پيركوه ديلمستان
خورگام، حرکت در جاده هاي نامناسب و خطرناک