»
یکشنبه 27 مرداد 1398 شمسی
Sunday 18 August 2019 GMT
یکشنبه 12 نوروز ما 1593 دیلمی
  منوی اصلی
Skip Navigation Links
درباره ديلمستانExpand درباره ديلمستان
چند رسانه ايExpand چند رسانه اي
زبان Expand زبان
سايت بره سر
الموت من
در سياهكل
منجيل نيوز
لوشان
رودبار آنلاين
شكوفه هاي زيتون
شميران
البرز
سولقان
كن
رودسري ها
طالقان
اشكور
نواي رودبار
 
   شرح مطلب
 وجه تسميه رودبار
بابك قلي زاده دارستاني , پنجشنبه 26 اردیبهشت 1398 ساعت 10:11

 اين روزها در فضاي مجازي در مورد نام هاي اطلاق شده يا همان وجه تسميه  رودبار پست هايي به اشتراک گذاشته مي شود که هيچ کدام به اين شهرستان تاريخي ارتباطي ندارد و بدون تحقيق و پژوهش تاريخي مي باشد. اگر نخبگان و فرهيختگان اين منطقه نتوانند بر معاني درست آن صحه بگذارند چه بسا در متون تاريخي و بالاتر در افکار عمومي جوانان و آيندگان نقش مي بندد.


نام باستاني شهرستان رودبار در دوران قبل از اسلام هخامنشيان ديلم، ديلمستان يا ديلمان با حدود اطراف سلسله جبال البرز با مرکزيت اوليه اين شهرستان بوده است که در زبان ها و گويش هاي اين محدوده جغرافيايي بلحاظ نزديکي آن مشهود است . در تمامي کتب و اسناد تاريخي  بلا استثناء نام دو قوم گيل و ديلم بيان شده است . بعد از گذشت زمان بعلت تصادمات تاريخي ناحيه ديلم روز بروز کوجکتر و انشقاقي در آن پديد مي آيد که عوامل گسترده اي در اين تجزيه دخبل مي باشد که بحث خاصي را مي طلبد . در دوران صفويان آنچه در کتب تاريخي گيلان و ايران نظير تاربخ گيلان ملاعبدالفتاح فومني و تاربخ گيلان و ديلمستان شيخ ظهيرالدين مرعشي  و حدود العالم و نزهت القلوب حمدا... مستوفي و.... بارز است شهرستان رودبار را با حدود جغرافيايي آن که از لوشان شروع تا سراوان و سنگر تا تجن گوکه مرز شهرستان آستانه مي باشد با نام ( کوهدم ) يا ( کهدمات ) اطلاق شده است . رودبار چون از لحاظ سوق الجيشي در کنار کوه ها قرار گرفته است و ( دم ) بمعني کنار و روي بوده پس معني لغوي کهدم  وافع شده در کنار کوه مي باشد.


پس از گذشت زمان و حوادث تاريخي که شرح عوامل آن گذشت در دوران قاجار با نام ( پيلا روبار) يعني رودبار بزرگ ( به گويش ديلمي رودباري پيلا ) آمده است .که در کتاب ولايات دارالمرز ه.ل رابينو نيز به همين نام آمده است . در اين دوران شهرستان رودبار در جغرافياي سياسي استان گيلان از بخش هاي تابعه شهرستان رشت محسوب مي شد تا اينکه در سال 1339 از رشت جدا گرديد و به فرمانداري مستقل با نام شهرستان رودبار تبديل گرديد. رودبار در معني لغوي لغت نامه دهخدا بمعني مکاني که رودها و چشمه ساران در آن جاري است  و يا واقع شده در کنار رودخانه ها يا همان سپيدرود مي باشد که هردو صحيح مي باشد. رودبار  را جهت تميز با ديگر شهرستان هاي  مترادف با خود بنام رودبار زيتون يا رودبار گيلان نيز آورده اند .


در  کتب و اسناد تاريخي که مورد تحقيق و بررسي قرار گرفته و کتابت شده است بجزء اين نام هاي اطلاق شده اسامي ديگر هيچ گونه سنديتي ندارند.

   نظرات   ثبت نظر
نام و نام خانوادگی :   (الزامی) 
پست الکترونیکی :   
وب سایت :   
متن نظر :   
    info@deilamestan.com   
  ديگر مطالب
روستاي زيدشت طالقان
جنگل‌هاي هيرکاني ايران جهاني شد
درختان نظركرده نوده خورگام رودبار زيتون
غارهاي دربند رشي رودبار، قديمي ترين سکونتگاه ثبت شده انسان در ايران
نقش برخي مديران در زمين خواري لاهيجان
تصاويري از روستاي ديلمي نشين نوجان، استان البرز
رودبار، نجات زيتون، نجات زندگي
جشنواره ملي گلدهي سوسن‌چلچراغ در داماش
بسوي سرزمين گيل و ديلم و تالش، 140 سال پيش
طبيعت منطقه ديلمي نشين طالقان
آسيب به طبيعت درياچه ويستان بره سر
بهار از چشم پنجره