»
یکشنبه 22 تیر 1399 شمسی
Sunday 12 July 2020 GMT
یکشنبه 6 اسفندار ما 1593 دیلمی
  منوی اصلی
Skip Navigation Links
درباره ديلمستانExpand درباره ديلمستان
چند رسانه ايExpand چند رسانه اي
زبان Expand زبان
سايت بره سر
الموت من
در سياهكل
منجيل نيوز
لوشان
رودبار آنلاين
شكوفه هاي زيتون
شميران
البرز
سولقان
كن
رودسري ها
طالقان
اشكور
نواي رودبار
 
   شرح مطلب
 رودبار، نجات زيتون، نجات زندگي
دكتر رضا حجت شمامي , یکشنبه 30 تیر 1398 ساعت 9:38

ديلمستان: شهرستان رودبار قطب زيتون ايران است و هميشه شاخه صلح و شکوفه‌هايش را به ايران هديه داده است. اما از زماني که آزاد راه قزوين – رشت به بهره‌برداري رسيده، يک نگاه نگران همواره پشت خوشحالي اين نشانه توسعه، باقي مانده است. نگاهي که تنها هشت کيلومتر از اين مسير 130 کيلومتري را در خود جاي داده است.


از زمان بهره‌برداري اين آزادراه، همواره اين پرسش در ذهن و زبان شهروندان رودبار بوده که آيا رگ اقتصادي اين شهر زنده مي‌ماند يا قطع مي‌شود؟ پرسشي که روي ديگري هم دارد، آيا مي‌توان از ترس ترافيک هشت کيلومتري که در ايام تعطيل، ساعت‌ها به طول مي‌انجامد نجات پيدا کرد؟ اين مسئله به دوگانه آزار دهنده «زندگي - ترافيک» تبديل شده است که به نظر راه حلي هم براي برون رفت از آن وجود دارد تا هم زندگي جريان عادي خودش را طي کند و هم اينکه مردم و مسافران آسيب نبينند. حتي راهي وجود دارد که بازار پررونق‌تر شود. 


بي‌شک آزادراه قزوين – رشت يک طرح ملي است و بايد اجرا شود. نبايد و نمي‌توان انتظار داشت که از تهران تا رشت اتوبان روان باشد و مسافران با خيالي آسوده‌تر در رفت و آمد باشند، اما در منطقه رودبار با اين مشکل مواجه شوند. اين موضوع خودآگاه و ناخودآگاه اثر نامناسبي براي شهرستان دارد و افکار عمومي سراسر ايران را درباره رودبار حساس مي‌کند.


اما مسئله اين است که اين مسير سنتي و تاريخي هميشه از دل شهر رودبار گذشته و مسافران، شکوفه‌ها و شاخه‌هاي صلح را همواره حس و لمس کرده‌اند. شکوفه‌هايي که زندگي مردم منطقه را سامان مي‌دهد و سفره آن‌ها را رونق مي‌بخشد. از طرفي چه کسي است که اذعان نکند زيتون و مشتقاتش چه مزايايي براي سلامت انسان دارد. کلمه زيتون به طور مستقيم چندبار در قرآن آمده و حتي خداوند بر آن قسم خورده و در سوره «نور» براي درخت زيتون از اصطلاح «پر برکت» استفاده کرده است، شايد نگاه و لطف خداوند باشد بر اين ديار کهن. مفسران و آگاهان، قسم به زيتون را در قرآن به بيت‌المقدس نسبت مي‌دهند که قبله گاه اول مسلمانان و زخم خورده کنوني صهيونيسم است. همچنين در تفسيري ديگر از «والتين والزيتون» امام حسن (ع) و امام حسين (ع) را مراد کرده‌اند. بنابراين نبايد گوشه‌اي نشست و اجازه داد اين نور کم فروغ شود.


جداي از اين اوصاف شايسته نيست که اين رنگين کننده سفر منطقه به راحتي فراموش شود و شاخه‌هايش تنها در باد تکان بخورند. به اين دليل که اگر مسير آزادراه راهي ديگر پيدا کند، تنها منبع درآمد رودبار و قلب تپبنده اشتغال و پويايي آن به جاي آهنگ زندگي، صداي سوت ممتد را سر خواهد داد. برخي بررسي‌ها نيز گوياي اين مسئله است که بيش از ? هزار شغل از بين مي‌رود. اين هراس تهديد کننده سبب شده است تا اين سؤال مطرح شود که «آيا مي‌توان بين شکوفه‌هاي زيتون و روان بودن آزادراه صلح ايجاد کرد؟»


پرسشي که متخصصان امر و کارشناسان امور مي‌توانند براي آن پاسخي پيدا کنند. تا هم اقتصاد، اشتغال، بازار و زندگي در رودبار پويا بماند و هم مردم ايران که تعداد قابل توجهي از آن‌ها در ايام تعطيل براي مسافرت به گيلان سفر مي‌کنند، دچار ترافيک خسته کننده نشوند.


نشست‌هاي تخصصي و نظر‌هاي ارائه شده حکايت از آن دارد که حتي راه حل وجود دارد، اما آيا اجرايي کردن آن دشوار است. يکي از راه حل‌هاي قابل تأمل، عبور «مسير بازگشت» به سمت تهران از داخل شهر و بازار رودبار است که با توجه به شرايط کنوني و اصلاحات مورد نظر، قابليت اجرايي دارد و اتفاقاً رونق بازار را در هر دو سمت افزايش مي‌دهد. اما با توجه به اينکه شهر رودبار، مرکز شهرستان است و داراي مراکز اداري است براي رفع نياز‌هاي شهروندان بايد تمهيدات لازم انديشيده شود. 


بي‌شک اگر اين اتفاق نيفتد، قلب زيتون زير چرخ‌هاي تصميمات نادرست خواهد شکست و تنها براي اجرا کردن يک طرح ملي هزاران شهروند، هستي خود را از دست خواهند داد. در حالي که مي‌توان بين اين «طرح ملي و نياز محلي» صلح ايجاد کرد و با نجات زيتون رودبار مي‌توان زندگي را در اين منطقه نجات داد.

   نظرات   ثبت نظر
نام و نام خانوادگی :   (الزامی) 
پست الکترونیکی :   
وب سایت :   
متن نظر :   
    info@deilamestan.com   
  ديگر مطالب
معرفي کتاب
کول سواري با چادرشب
بيمارستان‌ها و درمان‌گاه‌ها در دوران ديلمي ها
طبيعت روستاي چمل خورگام رودبار
دروازه قرآن يادگاري از امير بزرگ ديلمي در شيراز
چهره زمستاني روستاي اسطلخ کوه خورگام
موقعيت کوههاي ديلم در نقشه ي ابوزيد بلخي، 1050 سال پيش
اسرار علي (ع)
عمارلو؛ به عنوان منطقه شکار ممنوع به تصويب نهايي رسيد
بحران برف گيلان و مسوولاني که هميشه غافلگير مي شوند
کانديداهاي عزيز و محترم: شجاعانه نسبت خود را با جبهه حق مشخص کنيد
به کساني راي بدهيم که وقتي امثال شهيد حاج قاسم در ميدان جنگ هستند، ‌پشت جبهه فتنه نکنند