»
دوشنبه 25 آذر 1398 شمسی
Monday 16 December 2019 GMT
دوشنبه 12 موردال ما 1593 دیلمی
  منوی اصلی
Skip Navigation Links
درباره ديلمستانExpand درباره ديلمستان
چند رسانه ايExpand چند رسانه اي
زبان Expand زبان
سايت بره سر
الموت من
در سياهكل
منجيل نيوز
لوشان
رودبار آنلاين
شكوفه هاي زيتون
شميران
البرز
سولقان
كن
رودسري ها
طالقان
اشكور
نواي رودبار
 
   شرح مطلب
 دو نيمه کردن پيکر شهيد اقبالي دوگاهه به دستور صدام
رسانه ديلمستان , سه شنبه 21 آبان 1398 ساعت 9:37

شهيد اقبالي دوگاهه از خلبانان غيور ايران اسلامي بود که توسط صدام وحشيانه به شهادت رسيد و بدنش در دو شهر نينوا و موصل دفن شد.


 سيدعلي اقبالي دوگاهه اهل محله دوگاهه شهرستان رودبار زيتون در استان گيلان، در 25 سالگي استاد خلبان جنگنده f5 و در 27 سالگي با درجه سرگردي جزو افسران ارشد نيروي هوايي ارتش ايران شد. سرلشکر خلبان «عباس بابايي» و سرلشکر خلبان «مصطفي اردستاني» از شاگردان تحت آموزش وي بودند.


شهيد اقبالي تکميل دوره خلباني را به مدت 220 ساعت در سال 1347 در پايگاه هوايي «ويليامز» واقع در شهر «فنيکس» از ايالت آريزوناي آمريکا به پايان رساند و کسب رتبه نخست در بين بيش از 400 دانشجوي خلباني از کشور‌هاي مختلف را به عنوان خلبان نمونه اين پايگاه از آن خود کرد. همچنين در سال 1353 جهت گذراندن دوره کارشناسي تفسير عکس‌هاي هوايي و مديريت اطلاعات و عمليات هوايي مجددا به آمريکا اعزام شد.


اين شهيد دلير و شجاع اکثر تلمبه‌خانه‌ها و نيروگاه‌هاي برق عراق را از کار انداخته بود و طرح‌هاي عملياتي وي باعث شده بود صادرات 350 ميليون تني نفت عراق به صفر برسد. از اين رو صدام جنايتکار به خون اين شهيد تشنه بود. از اين رو به دستور صدام پس از دستگيري بدنش به دو نيمه تبديل شد و نيمي از پيکر مطهرش در نينوا و نيمي در موصل عراق به خاک سپرده شد.


علي اقبالي دوگاهه پس از بمباران پادگان العرقه در حالي که زنده به اسارت مزدوران عراقي درآمده بود، به دليل ضربات مهلکي که نيروي هوايي ارتش ايران در نخستين ماه جنگ بر پيکر ماشين جنگي عراق وارد کرده بود به دستور صدام و براي ايجاد رعب و وحشت در بين ساير خلبانان کشورمان، برخلاف تمامي موازين انساني و موافقتنامه‌هاي بين‌المللي رفتار با اسرا، به فجيع‌ترين و بي‌رحمانه‌ترين وضع به شهادت رسيد به طوري که نيمي از پيکر مطهرش در نينوا و نيمي در موصل عراق به خاک سپرده شد.


اين جنايت به حدي وحشيانه بود که رژيم بعثي در تلاشي بي‌شرمانه براي سرپوش گذاشتن بر آن، تا سال‌ها از اعلام سرنوشت اين شهيد خودداري مي‌کرد و طي 22 سال هيچگونه اطلاعي از سرنوشت وي ارائه نمي‌کرد، تا اين که در خرداد سال 1370، بر اساس گزارش‌هاي موجود عملياتي و اطلاعاتي و نامه ارسالي کميته بين‌المللي صليب سرخ جهاني مبني بر شهادت ايشان و اظهارات ديگر اسراي آزادشده و خلبانان اسير عراقي، شهادت خلبان سيد علي اقبالي دوگاهه محرز شد.


پيکر مطهر شهيد اقبالي دوگاهه که بخشي از آن غريبانه در قبرستان محافظيه نينوا و بخشي ديگر در قبرستان زبير موصل به خاک سپرده شده بود، با پيگيري کميته جستجوي اسرا و مفقودين و کميته بين‌المللي صليب سرخ جهاني، به همراه پيکر‌هاي مطهر تني چند از ديگر خلبانان شهيد نيروي هوايي، پس از 22 سال دوري از وطن، در ميان حزن و اندوه خانواده، ياران و همرزمانش به ميهن اسلامي بازگشت و به شکلي بسيار با شکوه و تاريخي در ميدان صبحگاه ستاد نيروي هوايي تشييع و در پنجم مرداد سال 81 در قطعه خلبانان بهشت زهرا (س) در کنار ساير همرزمانش آرام گرفت.

   نظرات   ثبت نظر
نام و نام خانوادگی :   (الزامی) 
پست الکترونیکی :   
وب سایت :   
متن نظر :   
    info@deilamestan.com   
  ديگر مطالب
تصاويري از شهر ديلمي زبان جيرنده، مركز بخش عمارلوي رودبار زيتون
تصوير پاييزي زيبا از لوشان، شهر آفتاب گيلان
مستنداتي درباره زبان ديرين آذربايجان
نمايي زيبا از اشكورات ديلمي
شعر زيبلون (باد کنک) با گويش ديلمي رودباري
کوه گيشکمر نوده خورگام گيلان، معروف به آشيانه عقابها
طلوع آفتاب عالم تاب بر سرزمين ديلمستان بزرگ، ملومه ديلمان
پيرامون برچسبي که جعفرزاده ايمن آبادي به ميرزا کوچک زد
محصولات پاييزي اشكورات ديلمي
روستاي کلاک، پيرکوه
انارچيني، روستاي انبوه عمارلوي رودبار گيلان
محيط زيست عمارلو نياز به تنفس دارد...