»
یکشنبه 22 تیر 1399 شمسی
Sunday 12 July 2020 GMT
یکشنبه 6 اسفندار ما 1593 دیلمی
  منوی اصلی
Skip Navigation Links
درباره ديلمستانExpand درباره ديلمستان
چند رسانه ايExpand چند رسانه اي
زبان Expand زبان
سايت بره سر
الموت من
در سياهكل
منجيل نيوز
لوشان
رودبار آنلاين
شكوفه هاي زيتون
شميران
البرز
سولقان
كن
رودسري ها
طالقان
اشكور
نواي رودبار
 
   شرح مطلب
 پيرامون برچسبي که جعفرزاده ايمن آبادي به ميرزا کوچک زد
رسانه ديلمستان , پنجشنبه 7 آذر 1398 ساعت 11:35

واکنش محکم فعال رسانه‌اي گيلان به اظهارات نماينده رشت: تاريخ را خودخواهانه نگاه نکنيم / پيرامون برچسبي که جعفرزاده ايمن آبادي به ميرزا کوچک زد.


 سيد حسين رضويان فعال رسانه اي استان گيلان در واکنش به اظهارات غلامعلي جعفرزاده در همايش «ميرزا در گذر زمان» نوشت:


مستند به خبر شماره 367148 ، آژانس خبري ديار ميرزا که به تشريح همايش «ميرزا در گذر زمان» با سخنراني آقاي غلامعلي جعفرزاده نماينده مردم رشت در مجلس شوراي اسلامي پرداخته نکاتي مستور است که لازم ديدم در مواجهه با قضاوت ارباب جمعي تاريخ بدان اشاره نموده تا در انديشه آيندگان جزو قماش ساکتين زمان منظور نگردم.


جناب آقاي غلامعلي جعفرزاده نماينده محترم مردم شريف شهرستان رشت در مجلس شوراي اسلامي در بخشي از سخنراني خود چنين به سخن شده اند : «کاش امروزه براي مديران ما برنامه‌هايي گذاشته شود و بحث هاي مديريت ميرزا گفته شود و الگويي براي مديران‌ صورت گيرد. از ويژگي هاي ميرزا عدالت خواهي، آزادي خواهي، پرهيز از خودکامگي ميباشد. امروزه همه‌ي ما نياز به وحدت داريم. من ادعا ميکنم تفکر اعتدالي ميرزا کمک کرد که توانست نهضت جنگل را به وجود بياورد. ما بايد از تاريخ درس گرفته و از تفکر اعتدالي ميرزا کوچک خان جنگلي الگو گرفته و امروزه در زندگي استفاده کنيم. »


تعريفي که ايشان از شهيد ميرزا کوچک جنگلي با آذين بندي کلمات به قطار عدالت خواه، آزادي خواه و ناهي خودکامگي داشته اند بسيار خوب و در جاي خود ستودني است اما در ادامه بيان داشته که : ادعا ميکنم تفکر اعتدالي ميرزا کمک کرد که توانست نهضت جنگل را به وجود بياورد. ما بايد از تاريخ درس گرفته و از تفکر اعتدالي ميرزا کوچک خان جنگلي الگو گرفته و امروزه در زندگي استفاده کنيم.


اتفاقا نکته همين جاست ، اساسا اعتدال به چه معناست؟به روايت لغت نامه دهخدا اعتدال يعني ميانه حال شدن در کميت و کيفيت و به شهادت فرهنگ فارسي معين نيز اعتدال يعني ميانه روي و حد ميانه، ناصر فکوهي استاد گروه انسان شناسي دانشکده علوم اجتماعي دانشگاه تهران معتقد است: اعتدل سياسي يعني پرهيز از خشونت و راه حل هاي سرسختانه اي که ساختارها، نهادها و رفتارهاي اجتماعي را زير و رو مي کند و تبعا بهاي آنها نيز سنگين بوده و لزوما ضمانتي نيز براي رسيدن به نتايج بهتري از اعتدال ندارند.


حال عزيزان چه گونه مي شود حرکت انقلابي و مسلحانه جناب ميرزا را فعلي اعتدالي تفسير کرد؟ که آقاي جعفرزاده ادعا نموده اند تفکر ميرزاي عزيز اعتدالي بوده است؟اصلا کدام منطق و رهيافت علوم سياسي اين موضوع را تاييد مي کند که انديشه رهبر مبارزات جنگل که در حقيقت جنگي تمام عيار با دشمن خارجي و داخلي بوده مبنايي اعتدالي داشته؟ حال آنکه اساسا نظريه اعتدال سياسي در انديشه سياسي کشورمان از حوالي صبحگامان فروردين سال 1392 شمسي مطرح و ميرزا يونس در 11 آذر1300 به شهادت رسيده است.


اگر در بوته نقد دانش سياسي هم نگاه کنيم هيچ کدام از عالمان علوم سياسي همانند تدا اسکاچپول، جک گلدستون، تد رابرت گر،کرين برينتون،چالمرز جانسون پايه و اساس نهضتهاي مسلحانه و انقلابها را تفکري مبتني بر اعتدال ندانسته و حتي افرادي چون چارلز تيلي و ساموئل هانتينگتون به انقلاب با مضموني چون گونه اي منازعه سياسي اشاره داشته اند نه اقدامي اعتدالي و برآمده از ميانه روي.


بر کسي پوشيده نيست که لازم است از تاريخ درس بگيريم و از تفکر اعتقادي ميرزا کوچک جنگلي الگو بسازيم و در زندگي استفاده کنيم اما در حقيقت درس کوچک جنگلي چه بود؟آيا چيزي جز دفاع از مظلوم،ايستادگي در مقابل دشمن خارجي،مبارزه با حاکميت زر و زور خودفروختگان داخلي ،خدمت به مردم، ايستادگي پاي باورها و جهاد در راه خدا ؟


جناب آقاي جعفرزاده عزيز من هم موافقم اعتدال برآمده از اعتقاد مي بايست بخشي از برنامه نجات سرزمينمان براي فرار از راديکاليته راست و چپ افراطي باشد،نجات ميهنمان از ميراث خواهي حزبي جريانهايي که همه چيز را براي خود مي خواهند و جز خود کسي از ملت در منافعشان سهمي ندارد، اما تفسير تاريخ به راي که مايل نيستم با برچسب تحريف از آن ياد کنم چاره کار نيست.

   نظرات   ثبت نظر
نام و نام خانوادگی :   (الزامی) 
پست الکترونیکی :   
وب سایت :   
متن نظر :   
    info@deilamestan.com   
  ديگر مطالب
معرفي کتاب
کول سواري با چادرشب
بيمارستان‌ها و درمان‌گاه‌ها در دوران ديلمي ها
طبيعت روستاي چمل خورگام رودبار
دروازه قرآن يادگاري از امير بزرگ ديلمي در شيراز
چهره زمستاني روستاي اسطلخ کوه خورگام
موقعيت کوههاي ديلم در نقشه ي ابوزيد بلخي، 1050 سال پيش
اسرار علي (ع)
عمارلو؛ به عنوان منطقه شکار ممنوع به تصويب نهايي رسيد
بحران برف گيلان و مسوولاني که هميشه غافلگير مي شوند
کانديداهاي عزيز و محترم: شجاعانه نسبت خود را با جبهه حق مشخص کنيد
به کساني راي بدهيم که وقتي امثال شهيد حاج قاسم در ميدان جنگ هستند، ‌پشت جبهه فتنه نکنند