»
دوشنبه 30 شهریور 1399 شمسی
Monday 21 September 2020 GMT
دوشنبه 17 کورچ ما 1594 دیلمی
  منوی اصلی
Skip Navigation Links
درباره ديلمستانExpand درباره ديلمستان
چند رسانه ايExpand چند رسانه اي
زبان Expand زبان
سايت بره سر
الموت من
در سياهكل
منجيل نيوز
لوشان
رودبار آنلاين
شكوفه هاي زيتون
شميران
البرز
سولقان
كن
رودسري ها
طالقان
اشكور
نواي رودبار
 
   شرح مطلب
 شايد برخي ها ندانند که پدران سياهکلي ها چه کساني بوده اند
رسانه ديلمستان , سه شنبه 21 مرداد 1399 ساعت 13:5


رييس دبيرخانه شوراي عالي ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري کشور گفت: وقتيکه فرزندانم به سني رسيدند که مي توانستند متوجه بشوند تاريخ چيست، آنها را سياهکل آوردم، زيرا مي خواستم آنها بدانند که گذشتگانشان در کجا زندگي مي کردند.  دکتر مرتضي طالع ماسوله رييس دبيرخانه شوراي عالي ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري کشور در کارگاه آموزشي گردشگري مديران شهرستان سياهکل و صنعت توريسم، با بيان اينکه من دوست ندارم شعارگونه حرف بزنم بلکه شعورگونه سخن مي گويم، اظهار داشت: من وقتيکه هربار وارد سياهکل مي شوم به تاريخ خودم برميگردم، تاريخي که بسيار پرافتخار است.


وي تصريح کرد: وقتيکه فرزندانم به سني رسيدند که مي توانستند متوجه بشوند تاريخ چيست، آنها را به دوجا بردم تا از نزديک آن را ببينند. يکي از اين دوجا سياهکل بود، زيرا مي خواستم آنها بدانند که گذشتگانشان در کجا زندگي مي کردند.


رييس دبيرخانه شوراي عالي ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري کشور افزود: خط مقدم نبرد نابرابر عراق با ايران جاي ديگري بود که آنها را بردم تا به آنها نشان بدهم و به آنها گفتم که براي هر وجب اين سرزمين خون ريخته شده است.


وي با بيان اينکه شايد برخي ها ندانند که پدران سياهکلي ها (ديلميان)چه کساني بوده اند، گفت: با نويسندگان فيلم مختار درگيري لفظي داشتم که چرا در اين فيلم حتي يک کلمه از ديلمان به کار برده نشده است. در اين فيلم بسيار زيبا و تاريخي اين صفحه از تاريخ که حکومت ديلميان بوده است را نديده اند و من عذر کسي را در اين موضوع نمي پذيرم.


رييس دبيرخانه شوراي عالي ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري کشور با بيان اينکه يکي از72 تن از ياران امام حسين(ع) ديلمي بود، يادآور شد: ابن زياد در زمان نبرد با مختار از اشعث سئوال کرد اينهايي که دور مختار جمع شده اند عرب هستند، اشعث نيز در جواب به وي گفت که اينها عرب و ديلم هستند.


طالع با بيان اينکه پايتخت عضدالدوله ديلمي شيراز بود و سرزمين هاي وسيعي تحت اختيارش بود، خاطرنشان کرد: در زمان آل بويه روز عاشورا در بغداد تعطيل رسمي اعلام شد. قبل از حکومت آل بويه 200 سال عيد نوروز نداشتيم که با آمدن آل بويه اين عيد باستاني احيا شد.


وي با بيان اينکه آل بويه از خود اثر داشت، گفت: در درون حکومت آل بويه يک کتابخانه در بغداد به تنهايي 2 ميليون جلد کتاب داشت اين در صورتي است که کتابخانه فرانسه يک هزار و 500 جلد کتاب در خود جا داده بود.

   نظرات   ثبت نظر
نام و نام خانوادگی :   (الزامی) 
پست الکترونیکی :   
وب سایت :   
متن نظر :   
    info@deilamestan.com   
  ديگر مطالب
پل تاريخي روستاي انبوه عمارلوي رودبار
روستاي نوده خورگام، رودبار زيتون
کلبه کوهستاني
نمايي از لوشان؛ شهر آفتاب گيلان
شيرواره بانوان روستاي انبوه عمارلوي رودبار
برج قلعه ديدباني گرماور ديلمان
به بهانه تغيير پول ملي
شايد برخي ها ندانند که پدران سياهکلي ها چه کساني بوده اند
همنشيني بانوان در ييلاقات جيرنده عمارلوي رودبار، اوايل دهه چهل
نوازندگان مارليک، قدمت پنج هزار سال
زنان روستاي ديلمي نشين انبوه، خياطاني چيره دست
روستاي هير مست از شکوفه هاي طلايي زغال اخته